Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose apdovanoti šeštojo nacionalinio lietuvių kalbos konkurso „Švari kalba – švari galva“ nugalėtojai ir jų mokytojai. Juos sveikino konkurso globėja – Lietuvos Respublikos Seimo pirmininko pavaduotoja, Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos pirmininkė Irena Degutienė, organizatorių ir partnerių atstovai.

Lietuvių kalbos konkurso nugalėtoja šeštų klasių grupėje tapo Kamilė Bajarūnaitė iš Panevėžio „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos. Geriausiai tarp septintokų pasirodė Ieva Žvykaitė iš Kėdainių „Aušros“ vidurinės mokyklos, tarp aštuntokų – Simona Armonavičiūtė iš Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos. Nepralenkiama buvo devintokė Agnė Staniūtė, Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos moksleivė, ir dešimtokė Viltė Stefanija Duksaitė, atstovaujanti Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijai.

Kreipdamasi į susirinkusius mokinius, jų mokytojus ir tėvelius, Irena Degutienė dalyvius lygino su šių laikų knygnešiais, kurie padeda lietuviškam taisyklingam žodžiui gyvuoti elektroninėje erdvėje – bendraujant trumposiomis žinutėmis, elektroniniais laiškais, dalyvaujant internetiniuose pokalbiuose. Seimo Pirmininko pavaduotoja sakė tikinti, kad kol bus jaunų žmonių, neleidžiančių kalbai sunykti šioje naujoje terpėje, kalba išliks.
Organizatoriai pastebi, kad konkursui tapus tradiciniu nemažai moksleivių dalyvauja jame kiekvienais metais – jau yra tokių, kurie pirmą kartą savo žinias tikrino būdami šeštokai, o šiemet kompiuterį lietuviškai prakalbinti bandė sėdėdami dešimtos klasės suole. „Jau šešerius metus organizuojamas konkursas buvo sumanytas ieškant dar vienos progos paraginti jaunimą domėtis gimtąja kalba ir pasitikrinti žinias jiems patraukliu būdu. Rengdami šį konkursą norime paneigti mitą, kad lietuvių kalba yra nepatogi naudojant informacines technologijas. Kompiuteris gali būti ne lietuvių kalbos priešas, o dar vienas pagalbininkas mokantis, studijuojat, dirbant. Atrodo, kad įgyvendinti šį tikslą mums pavyksta“, – sakė Renata Špukienė, bendrovės „Tilde IT“, kurios viena iš veiklos sričių yra kalbinių technologijų plėtra, direktorė.
Optimistiškai skambėjo konkurso partnerių – Valstybinės lietuvių kalbos komisijos ir Švietimo ir mokslo ministerijos – atstovių žodžiai. Komisijos pirmininkė Daiva Vaišnienė vylėsi, kad tarp susirinkusiųjų yra ne vienas būsimasis informacinių technologinių specialistas arba kalbininkas ir kad būsimuose darbuose taisyklingas lietuviškas žodis visiems jiems bus svarbus. Švietimo ir mokslo viceministrė Genoveita Krasauskienė linkėjo, kad konkursas toliau gyvuotų, jo dalyvių skaičius augtų. Ji žadėjo, kad kitąmet konkurse dalyvauti bus pakviesti ir penktokai.
Konkurso laureatai ir juos rengę pedagogai apdovanoti atminimo diplomais, konkurso organizatorių ir partnerių įsteigtomis dovanomis: knygomis, programine įranga „Tildės biuras“, USB atmintinėmis, muzikinėmis kompaktinėmis plokštelėmis, suvenyrais.
Šiemet nacionaliniame konkurse „Švari kalba – švari galva“ lietuvių kalbos žinias prie kompiuterių pasitikrinti panoro daugiau nei aštuoni tūkstančiai 6–10 klasių moksleivių iš visos Lietuvos. Aktyviausi konkurso dalyviai buvo aštuntokai, pirmajame etape jų dalyvavo net 1973. Iš viso atstovus konkurse turėjo net 540 šalies mokyklų, o daugiausia – net 243 moksleiviai – atstovavo Kauno „Vyturio“ katalikiškajai vidurinei mokyklai.
Konkursą, kurio svarbiausias tikslas – skatinti moksleivius elektroninėje erdvėje vartoti lietuviškus rašmenis bei taisyklingą lietuvių kalbą, organizuoja bendrovė „Tilde IT“, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija. Konkurso informaciniai rėmėjai – nacionalinis transliuotojas LRT ir naujienų portalas www.lrytas.lt


2013 m. nacionalinio lietuvių kalbos konkurso „Švari kalba – švari galva“ nugalėtojai


6 klasė
1 vieta. Kamilė Bajarūnaitė, Panevėžio „Šaltinio“ pagrindinė mokykla. Mokytoja – Dalia Vašėtienė.
2 vieta. Gabija Šegždaitė, Radviliškio rajono Grinkiškio Jono Poderio vidurinė mokykla. Mokytoja – Audra Indrėkienė.
3 vieta. Gustautas Mačiukas, Kauno „Varpo“ gimnazija. Mokytoja – Onutė Dailidavičienė.
        
7 klasė
1 vieta. Ieva Žvykaitė, Kėdainių „Aušros“ vidurinė mokykla. Mokytoja – Rita Naruševičienė.
2 vieta. Indrė Bagdžiūtė, Kauno Kovo 11-osios vidurinė mokykla. Mokytoja – Jolanta Rastauskienė.
3 vieta. Vita Džiulna, Pačeriaukštės Petro Poškaus pagrindinė mokykla. Mokytoja – Vilma Jurgaitienė.
        
8 klasė        
1 vieta. Simona Armonavičiūtė, Joniškio „Saulės“ pagrindinė mokykla. Mokytoja – Rasa Čiapienė.
2 vieta. Deivis Banys, Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazija. Mokytoja – Asta Masiliūnienė.
3 vieta. Gilbertas Umbražūnas, Klaipėdos Simono Dacho progimnazija. Mokytoja – Eugenija Valauskienė.
        
9 klasė        
1 vieta. Agnė Staniūtė, Kėdainių „Atžalyno“ gimnazija. Mokytoja – Irutė Abarienė.
2 vieta. Ieva Kybartaitė, Kauno Jono Jablonskio gimnazija. Mokytoja – Rita Norkutė.
3 vieta. Jonas Viršilas, Klaipėdos licėjus. Mokytoja – Inga Kačinskaitė.
        
10 klasė        
1 vieta. Viltė Stefanija Duksaitė, Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija. Mokytoja – Edita Daškevičienė.
2 vieta. Deimantė Kardonaitė, Utenos Adolfo Šapokos gimnazija. Mokytojas – Rimantas Ramelis.
3 vieta. Ieva Rogačiūtė, Šakių „Žiburio“ gimnazija. Mokytoja – Lilija Malskienė.

 

Sparnuotu žodžiu apie žodį...

Žodžio duona! Argi ji kalta, kad su pelenais, samanom, medžių žievėm kepama buvo? Argi ji neišsaugojo mūsų gyvybės? Pasilenki prie jos ir nuryji karštą dėkingumo ašarą.

Justinas Marcinkevičius


Daugiau...

Organizatoriai

Draugai