Pirmadienį geriausiai nacionaliniame konkurse „Švari kalba – švari galva“ pasirodę moksleiviai ir jų mokytojai rinkosi Lietuvos Respublikos prezidentūros Baltojoje salėje. Dalyvius sveikino Prezidentė Dalia Grybauskaitė, jiems įteikti apdovanojimai už puikias lietuvių kalbos žinias. Šiemet prakalbinti kompiuterį lietuviškai ir dalyvauti konkurse panoro rekordinis – net 16 tūkstančių dalyvių skaičius.

Renginio globėja D. Grybauskaitė visiems konkurso dalyviams ir nugalėtojams palinkėjo saugoti savo kalbą, laisvę ir Lietuvą.

 „Švari kalba – žmogiškos brandos požymis ir pilietinio sąmoningumo simbolis. Todėl šiandien, Knygnešio dieną, iš naujo suvokime gimtosios kalbos reikšmę ir saugokime tai, kas sujungia mus visus į taikią, vieningą ir nepalaužiamą tautą“, – savo sveikinimo kalboje sakė Prezidentė.

Pasak šalies vadovės, kalba yra kiekvienos tautos savitumo ženklas, kurioje slypi istorija, pasipriešinimo kovos ir laisvės pergalės. Prezidentės teigimu, Nepriklausomybės kartos rūpestis mūsų kalba – tai visos Lietuvos viltis, kad išliksime, stiprėsime ir niekada nepamiršime savo šalies ir kalbos.

Moksleivius pasveikino ir VLKK pirmininkė Daiva Vaišnienė ir pabrėžė, kad taisyklinga kalba yra privaloma šiuolaikinio išlavinusio žmogaus savybė. Ji atkreipė dėmesį, kad skaitmeninė erdvė, kurioje puikiai jaučiasi jaunieji ateities kalbos kūrėjai, vis labiau lietuvinama, taigi nerūpestingas lietuvių kalbos vartojimas ar jos atsisakymas neturėtų būti pateisinamas.

„Gyvename greitai besikeičiančiame skaitmeniniame amžiuje, todėl rašydami trumpąsias žinutes ar elektroninius laiškus turime išlaikyti išbandymą –  nepamesti, neprarasti lietuviškų žodžių, raidžių, ženklų. Tai ypač aktualu jaunimui. Šis konkursas parodo, kad taisyklinga lietuvių kalba ir  šiuolaikinės technologijos yra suderinami dalykai“, – sakė iškilmėse dalyvavusi švietimo ir mokslo viceministrė Genoveita Krasauskienė.

„Simboliška, kad aštuntasis konkursas „Švari kalba – švari galva“ baigiasi būtent šiandien, kai Lietuvoje yra minima knygnešio diena. Esu įsitikinusi, kad konkurso dalyvius drąsiai galime pavadinti šiuolaikiniais knygnešiais, nešančiais lietuvišką žodį į klaidžias šiuolaikinių technologijų erdves“, – sakė konkurso sumanytojos „Tilde Informacinės technologijos“ vadovė Renata Špukienė.

Šventę vedė ir mokinius sveikino žurnalistas bei TV laidų vedėjas Arnas Mazėtis, eiles skaitė ir toliau puoselėti lietuvių kalbą ragino Lietuvos teatro ir kino aktorius, grupės „Liūdni slibinai“ narys Dominykas Vaitiekūnas, koncertavo Balio Dvariono muzikos mokyklos auklėtiniai.

Renginyje prezidentūroje dalyvavo 120 konkurso „Švari kalba – švari galva“ finalininkų, nemažai jų atvyko ne tik su mokytojais, bet ir artimaisiais. Ryte sprendę antrojo konkurso užduotis, jau po pietų jie pirmieji išgirdo laureatų pavardes. Tarp penktokų nugalėtoja tapo Jonė Bagdanskytė iš Kuršėnų Daugėlių pagrindinės mokyklos, šeštokų – Kauno Kovo 11-osios vidurinės mokyklos auklėtinė Mingailė Stančikaitė. Raštingiausia septintoke paskelbta Kristina Ivoškaitė iš Kauno Jono Žemaičio-Vytauto progimnazijos. Geriausiai tarp aštuntokų pasirodė laikinosios sostinės „Varpo“ gimnazijos moksleivė Gabrielė Riškutė, devintokų – Gabrielė Zinytė iš Radviliškio r. Grinkiškio Jono Poderio gimnazijos. Nepralenkiama dešimtokų grupėje tapo Jolanta Janulaitytė, gimnazistė iš Kauno Jono Jablonskio gimnazijos. Tarp užsienyje gyvenančių lietuvių laureate tituluojama Vokietijos Vasario 16-osios gimnazijos auklėtinė Gabija Pickel.

Renginio metu mokiniams buvo įteikti padėkos raštai, jie taip pat apdovanoti organizatorių, informacinių partnerių ir rėmėjų „ACC Distribution“ bei leidyklos „Šviesa“ įsteigtais prizais. Aktyviausios konkurse dalyvavusios mokymo įstaigos apdovanojimas jau ketvirtus metus iš eilės atiteko Kauno Vyturio katalikiškai vidurinei mokyklai – šiemet kompiuterį lietuviškai prakalbinti bandė beveik puspenkto šimto šios mokyklos moksleivių.

5–10 klasių moksleivių konkursą „Švari kalba – švari galva“ organizuoja Švietimo ir mokslo ministerija, kalbinių technologijų įmonė „Tilde IT“, Valstybinė lietuvių kalbos komisija. Informaciniai partneriai – nacionalinis transliuotojas LRT ir naujienų portalas www.15min.lt. Juo siekiama skatinti moksleivius elektroninėje terpėje vartoti lietuviškus rašmenis bei taisyklingą lietuvių kalbą.

Sparnuotu žodžiu apie žodį...

Lietuvių kalba turi būti gryna ir atitikti dabartinę vartoseną. Reikia vengti visų germanizmų: jie lietuviui visai nesuprantami, nes jo kalba taip maža tepanaši j vokiečių kalbą.

Kristijonas Milkus


Daugiau...

Organizatoriai

Draugai