Nacionalinis moksleivių konkursas „Švari kalba – švari galva“ šiemet taps reikšminga pirmą kartą nuo vasario 16 iki kovo 11 dienos vyksiančių Lietuvių kalbos dienų dalimi. Net keliolikos tūkstančių dalyvių sulaukiantis ir lietuvių kalbą puoselėjantis moksleivių konkursas jau devintą kartą įrodys, kad lietuvių kalba yra neatsiejama kasdienio bendravimo ir darbo virtualioje erdvėje dalis.

 „Skaitmeninė terpė, kurioje dirbame, bendraujame ir pramogaujame, vis labiau lietuvinama, taigi nerūpestingas lietuvių kalbos vartojimas ar jos atsisakymas nebegali būti pateisinamas kokiais technologiniais trūkumais. Informacinėse technologijose lietuvių kalba turėtų būti savaime suprantamas, o ne koks trukdantis, sunkiai įgyvendinamas dalykas. Konkursas turėtų ne tik įtikinti, kad skaitmeninėje terpėje be jokių trikdžių galima vartoti lietuvių kalbą, bet ir parodyti šiuolaikines kalbos technologijų galimybes“, – teigė VLKK pirmininkė Daiva Vaišnienė.

Konkursas „Švari kalba – švari galva“ tradiciškai vyks dviem etapais ir įtrauks Lietuvos bendrojo ugdymo ir užsienio lietuviškų mokyklų 5–10 klasių moksleivius. Pirmojo etapo užduotys bus atliekamos mokyklų kompiuterių klasėse nuotoliniu būdu svetainėje www.švarikalba.lt.

Kovo 7 – 10 dienomis vyksiantis pirmasis konkurso etapas šiemet taps ir vienu iš svarbiausių bei gausiausių pirmą kartą organizuojamų Lietuvių kalbos dienų renginių, skirtų mokiniams. Nuo vasario 16-osios iki kovo 11-osios visoje Lietuvoje ir užsienyje vyks daugiau kaip 700 Lietuvių kalbos dienų renginių – konkursų, paskaitų, parodų. Dienų programa aprėps visas Lietuvos savivaldybes, dalyvaus ir užsienio lietuvių bendruomenės.

„Lietuvių kalba rūpinamės ne tik dėl to, kad ja verta didžiuotis kaip viena iš seniausių gyvų Europos kalbų, bet pirmiausia todėl, kad ji yra mūsų kalba. Svarbu, kad nuostata virtualioje erdvėje rašyti lietuviškomis raidėmis įsitvirtina kaip savivertės ženklas. Šis konkursas sudaro galimybes kiekvienoje Lietuvos ir užsienio lietuviškoje mokykloje kartu išbandyti savo jėgas, dalyvauti visiems kartu ir tuo džiaugtis“ – teigė švietimo ir mokslo ministerijos kancleris Tomas Daukantas.

Pernai konkurse dalyvavo daugiau kaip šešiolika tūkstančių moksleivių iš Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų.

Nacionalinį konkursą „Švari kalba – švari galva“ Švietimo ir mokslo ministerija rengia kartu su Valstybine lietuvių kalbos komisija, bendrove „Tilde informacinės technologijos“, Strateginių komunikacijų centru ir Švietimo inovacijų ir technologijų asociacija.

Sparnuotu žodžiu apie žodį...

Iš visų Europos kalbų lietuvių kalba turi daugiausia švelnumą išreiškiančių priemonių bei deminutyvų, daugiau nei ispanų ar italų, net daugiau nei rusų, ir juos galima pagausinti, pridedant tam tikrą dėmesį veiksmažodžiams bei prieveiksmiams lygia dalia kaip ir būdvardžiams bei daiktavardžiams. Jei apie tautos vertę bendražmogiškąja prasme būtų sprendžiama iš kalbos grožio, lietuviai tarp Europos tautų turėtų užimti pirmą vietą.

Elizas Rėkliu


Daugiau...

Organizatoriai

Draugai