„Ash rytoj nevarysiu i shule“, „nieko apie tai negirdejau ir nzn“, „matei vakaryksti kasi?“, „vienzo, ash pasirashau ant shito reikalo“. Panašius trumpinius ir darinius, nelietuviškus rašmenis elektroninėje erdvėje vis dažniau vartoja ne tik jaunimas, bet ir suaugusieji. Daugelis tokių „rašytojų“ įsitikinę, jog lietuvių kalba nepatogi darbui informacinėmis technologijomis.

Siekiant paneigti šią nuostatą Valstybinė lietuvių kalbos komisija, Švietimo ir mokslo ministerija, kalbinių technologijų plėtojimu užsiimanti bendrovė „Tilde IT“ ir ryšių su visuomene agentūra „Strateginių komunikacijų centras“ jau ketvirtąkart organizuoja nacionalinį moksleivių konkursą „Švari kalba – švari galva“. Pagrindinis konkurso tikslas - paskatinti mokinius elektroninėje terpėje vartoti lietuviškus rašmenis ir taisyklingą kalbą bei tokiu būdu formuoti tinkamus jaunosios kartos kalbinius įgūdžius.

Vasario 21 d. prasidėjusiame nacionaliniame moksleivių konkurse pasitikrinti lietuvių kalbos žinias panoro beveik 13 tūkstančių 6-10 klasių moksleivių iš visos Lietuvos.

„Mokiniai rašo įvairiausiais trumpiniais ir dariniais, pamiršta prikabinti nosines raides, lietuviškus rašmenis keičia angliškomis raidėmis. Tai rimta grėsmė lietuvių kalbai, nes vaikams toks rašymo būdas tampa įpročiu, kurio vėliau atsisakyti būna sunku. Mokytojai pastebi, jog dažnas moksleivis vos kelių šimtų žodžių rašinėlyje ar diktante privelia dešimtis klaidų. Šiuo konkursu norime padėti vaikams sustiprinti lietuvių kalbos žinias. Taip pat parodyti, jog kompiuteris gali „kalbėti“ ir lietuviškai, nes dauguma jaunimo, dirbdami informacinėmis technologijomis, vengia vartoti savo gimtąją kalbą,“ – pasakojo konkurso „Švari kalba – švari galva“ sumanytojas, „Tilde IT“ direktorius Vaclovas Pranskūnas. Lietuvių kalbos naudojant informacines technologijas konkursui šiais metais parengta per 6000 užduočių, kiekvienai klasei – per 1200. Šiemet konkursas pirmą kartą vyks dviem etapais.

I etapo metu konkurso dieną moksleiviui reikės atlikti 25 užduotis. Tam bus skirta 30 minučių. Lietuvių kalbos žinias ir įgūdžius moksleiviai galės pasitikrinti savo mokyklų kompiuterių klasėse vasario 21-25 dienomis nuo 9 iki 17 valandos. Konkurso užduotys bus sprendžiamos interneto svetainėje www.lituanika.lt

Konkurso II etapas vyks kovo 16 dieną Vilniuje. Į jį pateks po dvidešimt kiekvienos klasės geriausių konkursantų – šeštokų, septintokų, aštuntokų, devintokų ir dešimtokų. Teisingiausiai visas užduotis atlikęs kiekvienos klasių grupės mokinys taps nugalėtoju. Jei tokių bus ne vienas, laimės tas, kuris visas užduotis be priekaištų atliks greičiausiai.

Nacionalinio konkurso „Švari kalba – švari galva“ nugalėtojai ir jų lietuvių kalbos mokytojai bus pagerbti kovo 16 d. Seimo rūmuose rengiamos specialios šventės metu. Moksleivių konkurso apdovanojimų šventę globoja Seimo Pirmininkė Irena Degutienė.

Prieš trejus metus bendrovės „Tilde IT“ iniciatyva, sujungus verslo ir valstybinių institucijų pastangas, buvo surengtas pirmasis moksleivių konkursas „Švari kalba – švari galva“. Jame dalyvavo daugiau kaip du su puse tūkstančio 7-8 klasių moksleivių iš visos Lietuvos. 2008-aisiais vykusiame konkurse savo jėgas išbandė jau per tris tūkstančius 7-9 klasių moksleivių. Pernai prakalbinti kompiuterį lietuviškai bandė daugiau nei 8 tūkstančiai 6-10 klasių mokinių iš visos Lietuvos.

Daugiau informacijos:
Aistė Simanavičiūtė | SKC projektų vadovė | tel. (8 5) 279 18 29 | mob. tel. 8 600 58455 | e. p. aiste@skc.lt

Sparnuotu žodžiu apie žodį...

Kalba ne dėl to yra kūryba, kad ji yra pirmykštė poezija, bet dėl to, kad poezija būdinga kalbai, nes šioje glūdi pirmapradė kūrybos esmė.

Martinas Heidegeris


Daugiau...

Organizatoriai

Draugai