Per ketverius metus nacionalinio konkurso „Švari kalba – švari galva“ dalyviai žiniasklaidos buvo įvardinami įvairiai: kaip raštingiausi moksleiviai, geriausiai lietuvių kalbą mokantys vaikai, švariai kalbantis ar švarios galvos jaunimas. Tačiau šiuos 6-10 klasių mokinukus, kurių gretos kalbinant kompiuterį lietuviškai kasmet vis didėja, galima pavadinti dar ir kitaip – savotiškais XXI –ojo amžiaus knygnešiais, nešančiais lietuvišką žodį ir raidę į šiuolaikinių technologijų erdves. Juk skaitmeniniame pasaulyje susigundyti vietoj taisyklingos lietuvių kalbos vartoti įvairius trumpinius, darinius, „pamiršti“ nosines, brūkšnelius, varneles – išties nesunku. O tai kelia rimtą grėsmę lietuvių kalbai, jos išlikimui.
 
Konkurso dalyvius pavadinti knygnešiais leidžia ir šiemet simboliškai sutapusi nugalėtojų apdovanojimų šventės bei Knygnešio dienos – kovo 16-osios data. Nacionaliniame konkurse „Švari kalba – švari galva“ aktyviai dalyvaujantys vaikai – puikiausias įrodymas, jog kompiuteris moka ir gali „kalbėti“ lietuviškai, reikia tik norėti su juo bendrauti gimtąją kalba.
 
Konkurso sumanytojai – kalbos produktų šiuolaikinėse technologijose diegimu bei tobulinimu užsiimantis bendrovės „Tilde IT“ kolektyvas bei jų partneriai Švietimo ir mokslo ministerija, Valstybinė lietuvių kalbos komisija bei ryšių su visuomene agentūra „Strateginių komunikacijų centras“ - įsitikinę, jog „Švari kalba – švari galva“ per ketverius metus užaugino naują jaunų žmonių kartą – patriotiškesnių, sąmojingesnių, labiau mylinčių lietuvišką žodį. Kitais, jubiliejiniais konkurso metais tikimasi ne ką mažesnio moksleivių aktyvumo, žadama naujovių.

Sparnuotu žodžiu apie žodį...

Aš nesijaučiu joks liaudiško sąmojo ar liaudies kalbos perlų seifas, Man regis, šitokia kalba kalba kiekvienas mano krašto aukštaitis, turėjęs tėvus, senelius, kaimynus... Kai sėdu už rašomojo stalo, jie visi mano pasąmonėje yra pirmieji klausytojai ir bematant šaiposi iš manęs, jeigu rašydamas pasakau ką ne taip, kaip jie pasakytų. Tai patys griežčiausi mano kalbos cenzoriai ir patys nuoširdžiausi mano kūrybos talkininkai.

Pranas Treinys


Daugiau...

Organizatoriai

Draugai