Jei šiuolaikinio jaunuolio kas nors paklaustų be kokių daiktų jis neįsivaizduoja savo gyvenimo, įdomu, ką jis atsakytų? Devynių iš dešimties atsakymas greičiausiai būtų daugiau ar mažiau vienodas, skirtųsi nebent vardijamų daiktų eiliškumas. Svarbiausieji, be jokios abejonės, būtų kompiuteris ir išmanusis telefonas. Jaunajai kartai verta užduoti dar vieną klausimą – ką jie dažniau vartoja naudodamiesi šiomis informacinėmis technologijomis: įvairius trumpinius, darinius, tokius, kaip „ash“, „shule“, „kasis“, „vienzo“ ir pan., ar taisyklingą lietuvių kalbą.
 
Siekdami paneigti nuostatą, kad lietuvių kalba nepatogi naudoti elektroninėje erdvėje Valstybinė lietuvių kalbos komisija, Švietimo ir mokslo ministerija bei kalbinių technologijų plėtojimu užsiimanti bendrovė „Tilde IT“ jau penktą kartą organizuoja nacionalinį mokinių konkursą „Švari kalba – švari galva“. Šiandien prasidėjusiame nacionaliniame mokinių konkurse pasitikrinti lietuvių kalbos žinias panoro beveik 13 tūkstančių 6–10 klasių mokinių iš visos Lietuvos.
 
„Norime, kad šiuolaikinis jaunimas nepamirštų ant raidžių prikabinti reikiamas nosines, uždėti brūkšnelius, varneles, kad lietuviškų rašmenų nekeistų angliškomis raidėmis, o bendraudami tarpusavyje vartotų kuo mažiau svetimybių. Tai rimta grėsmė lietuvių kalbai, nes vaikams toks rašymo būdas netrunka tapti įpročiu, kurio vėliau atsisakyti būna sunku. Inicijuodami konkursą „Švari kalba – švari galva“ mokinius kaip tikslinę auditoriją pasirinkome dėl to, kad jų kalbiniai įpročiai dar tik formuojasi. Labai svarbu, kad jaunimas nuo mažų dienų išmoktų mylėti, vertinti ir saugoti savo gimtąją kalbą. Tai, kad konkurse dalyvauja ir kompiuterį lietuviškai prakalbinti nori net 13 000 mokinių, rodo, kad jie į savo gimtąją kalbą žiūri vis atsakingiau, kad kalbėti švaria, taisyklinga lietuvių kalba tarp jaunuolių darosi vis labiau madinga“, – pasakojo konkurso „Švari kalba – švari galva“ sumanytojos, kalbinių technologijų plėtojimu užsiimančios bendrovės „Tilde IT“ direktorė Renata Špukienė.
 
Konkurso informacinio rėmėjo naujienų portalo www.lrytas.lt vyriausiojo redaktoriaus Liudo Dapkaus teigimu, pastaruoju metu vis dažniau diskutuojama apie nykstančias kalbas, ginčijamasi ar yra grėsmė iš pasaulinio kalbų atlaso išnykti lietuvių kalbai, kalbama apie lietuvių kalbos skaitmenizavimo būtinybę. „Tik atsakingas požiūris į gimtąją kalba, realūs darbai – tokių kaip šis ir kitų, tinkamiems kalbiniams įgūdžiams formuoti skirtų konkursų bei olimpiadų organizavimas, kalbą stiprina, išsaugo ateities kartoms“, – teigia L.Dapkus.
 
Šiemet konkursas vyks dviem etapais. Konkurso I etapo dienomis mokiniai turės atlikti po 25 užduotis. Tam bus skirta 30 minučių. Lietuvių kalbos žinias ir įgūdžius mokiniai tikrins savo mokyklų kompiuterių klasėse ar prie bet kokio kito kompiuterio, kuriame yra interneto ryšys, kovo 19–23 dienomis nuo 9 iki 17 valandos. Konkurso užduotys bus sprendžiamos interneto svetainėje www.lituanika.lt. Atsakydami į testo klausimus, mokiniai galės naudotis visomis kompiuteryje esančiomis priemonėmis: žodynais, internetu, „Tildės Biuro“ programine įranga.
 
Konkurso II etapas vyks balandžio 18 dieną Vilniuje. Į jį pateks po dvidešimt geriausiai I etape pasirodžiusių šeštokų, septintokų, aštuntokų, devintokų ir dešimtokų. Teisingiausiai visas užduotis atlikęs kiekvienos klasių grupės mokinys taps nugalėtoju. Jei tokių bus ne vienas, laimės tas, kuris visas užduotis be priekaištų atliks greičiausiai.
 
Nacionalinio konkurso „Švari kalba – švari galva“ nugalėtojai ir jų lietuvių kalbos mokytojai bus pagerbti balandžio 18 d. Seimo rūmuose rengiamos specialios šventės metu. Moksleivių konkurso apdovanojimų šventę globoja Seimo Pirmininkė Irena Degutienė.
 
Prieš ketverius metus bendrovės „Tilde IT“ iniciatyva, subūrus verslo ir valstybinių institucijų pastangas, buvo surengtas pirmasis mokinių konkursas „Švari kalba – švari galva“. Jame dalyvavo per 2,5 tūkstančio 7–9 klasių mokinių iš visos Lietuvos. 2009-aisiais vykusiame konkurse savo jėgas išbandė jau per 3 tūkstančius 7–9 klasių mokinių. 2010 metais konkurse dalyvavo daugiau nei 8 tūkstančiai 6–10 klasių mokinių iš visos Lietuvos, pernai – daugiau nei 8,5 tūkstančio mokinių.

Sparnuotu žodžiu apie žodį...

Žodžiais kailinių nepasiųsi.

Liaudies išmintis


Daugiau...

Organizatoriai

Draugai