Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose tradiciškai apdovanoti penktą kartą vykusio nacionalinio lietuvių kalbos konkurso „Švari kalba – švari galva“ nugalėtojai ir jų mokytojai.

Lietuvių kalbos konkurso nugalėtoja šeštų klasių grupėje tapo Ugnė Sereckytė. Geriausiai tarp septintokų pasirodė Vismantė Čereškaitė. Tarp aštuntokų raštingiausia moksleive tapo Gabija Lukoševičiūtė. Geriausiai lietuvių kalbą mokančia devintoke pripažinta Milda Jundulaitė. Tarp dešimtų klasių mokinių nepralenkiama buvo Monika Kudlinskaitė.

„Paskutiniuoju metu viešoje erdvėje gana aktyviai diskutuojama, ar yra grėsmė išnykti lietuvių kalbai ir kas tą grėsmę kelia. Kalbos nykimui nepaprastai didelę įtaką turi prievartinis kitos kalbos diegimas, visiškas kalbos uždraudimas, tradicinės kultūros sunaikinimas. Taip pat tokie per pastaruosius kelis dešimtmečius atsiradę dalykai kaip interneto „padovanota“ visuotinė globalizacija, visame pasaulyje stiprėjanti anglų kalbos įtaka. Kadaise lietuvių tauta išgyveno dramatišką spaudos draudimo laikotarpį, vėliau sekė sovietinės okupacijos periodas, kurio metu buvo stengiamasi užgniaužti visus lietuviškumo daigus. Nepaisant šių sudėtingų politinių periodų, gimtasis žodis tuomet neišnyko. Priešingai, jis buvo kaip niekada stiprus, išsaugojo lietuvių tautos autentiškumą, apsaugojo šią nuo ištirpimo gausesnių kaimynų jūroje. Paradoksalu, tačiau šiandien, kai lietuvių kalbos nevaržo jokie draudimai, ji yra nebe tokia pajėgi atsispirti globalios aplinkos poveikiui. Technologijoms sparčiai žygiuojant pirmyn, vis dažniau skaitome ne knygas ar laikraščius, žurnalus, bet elektronines šių leidinių versijas. Laiškus popieriuje keičia virtualūs laiškai bei trumposios žinutės, kuriose dominuoja įvairūs žodžių trumpiniai, dariniai, nuo raidžių nutirpsta nosinės, varnelės, brūkšneliai – akivaizdu, jog darosi įprasta rašyti su klaidomis. Džiugu, kad konkursu „Švari kalba – švari galva“ stengiamasi atkreipti dėmesį į ypatingą lietuvių kalbos situaciją“, - sveikindama nugalėtojus sakė konkurso globėja Seimo Pirmininkė Irena Degutienė.

„Džiugu, kad stiprėja vaikų ir jaunimo nuostatos kalbėti ir rašyti taisyklingai. Nuo pirmojo 2008 metais rengto konkurso dalyvių skaičius išaugo tris kartus, - teigė švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius. - Labai svarbu, kad nuo mažų dienų vaikai išmoktų branginti ir saugoti savojo gimtąją kalbą. Taisyklinga ir autentiška kalba – žmogaus išsilavinimo ir savigarbos ženklas“.

Nacionaliniame konkurse „Švari kalba – švari galva“ savo lietuvių kalbos žinias, naudojant informacines technologijas, šiemet pasitikrinti panoro daugiau nei aštuoni su puse tūkstančio 6-10 klasių moksleivių iš visos Lietuvos. Pirmasis konkurso etapas vyko kovo 19-23 dienomis – tuomet vaikai konkurso užduotis sprendė savo mokyklų kompiuterių klasėse. Į antrąjį konkurso etapą, kuris vyko balandžio 18 dieną Vilniaus kooperacijos kolegijoje, iš kiekvienos klasės buvo pakviesta po 20 geriausiai testus atlikusių moksleivių. Atsakydami į testo klausimus mokiniai galėjo naudotis visomis kompiuteryje esančiomis priemonėmis: žodynais, internetu, naująja „Tildės Biuro“ programine įranga ir kt.

Šiemet aktyviausi konkurso dalyviai buvo Kauno, Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių miestų mokiniai, jie sudarė beveik 50 procentų visų konkurso dalyvių. Taip pat aktyvūs buvo Alytaus, Anykščių, Šakių, Vilkaviškio, Tauragės ir Telšių miestų mokiniai. Viešoji įstaiga Kauno Vyturio katalikiška vidurinė mokykla tapo aktyviausia konkurse dalyvavusia mokymo įstaiga – kompiuterį lietuviškai prakalbinti bandė net 276 šios mokyklos mokiniai. Taip pat daug mokinių dalyvavo iš Kalvarijos gimnazijos, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro, Kauno rajono Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijos, Panevėžio 5-osios gimnazijos, Kauno Santaros gimnazijos, Klaipėdos 1-osios specialiosios mokyklos, Vilniaus Senvagės gimnazijos ir Viešosios įstaigos Vilniaus tarptautinė mokykla. Konkurso nugalėtojai bei juos konkursui ruošę pedagogai apdovanoti atminimo diplomais, programine įranga „Tildės Biuras 2012“ bei kitomis konkurso organizatorių ir partnerių įsteigtomis dovanomis.

Kaip teigia konkurso „Švari kalba – švari galva“ sumanytojos – kalbinių technologijų plėtojimu užsiimančios bendrovės „Tilde IT“ direktorė Renata Špukienė, visus konkurso dalyvius, jų mokytojus, galima pavadinti savotiškais XXI-ojo amžiaus knygnešiais, nešančiais lietuvišką žodį ir raidę į šiuolaikinių technologijų erdves, kurios džiugina, stebina ir tuo pačiu metu kartais net baugina. „Nardant virtualaus pasaulio gelmėse, rašant trumpąsias žinutes ar elektroninius laiškus, ypač didelė pagunda ir išbandymas – neprarasti lietuviškų žodžių, raidžių, ženklų. „Konkursu „Švari kalba – švari galva“ norėta atkreipti deramą dėmesį į lietuvių kalbą, parodyti, kad ji patogi naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis. Konkursą sumanėme mes, įmonė „Tilde IT“. Labai džiaugiamės, kad mūsų iniciatyvą noriai palaikė valstybinės institucijos – Švietimo ir mokslo ministerija bei Valstybinė lietuvių kalbos komisija“, - pasakojo R. Špukienė.

Konkursą, kuriuo siekiama skatinti moksleivius elektroninėje terpėje vartoti lietuviškus rašmenis bei taisyklingą lietuvių kalbą, organizuoja kalbinių technologijų plėtojimu užsiimanti bendrovė „Tilde IT“, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija. Konkurso informaciniai rėmėjai - Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija bei naujienų portalas www.lrytas.lt

2012 metų nacionalinio lietuvių kalbos konkurso „Švari kalba – švari galva“ nugalėtojai

6 klasė

1 vieta. Ugnė Sereckytė, Kauno Atžalyno vidurinė mokykla, mokytoja Asta Aleknienė.

2 vieta. Ieva Žvykaitė, Kėdainių aušros vidurinė mokykla, mokytoja Rita Naruševičienė.

3 vieta. Evelina Žemeikytė, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazija, mokytoja Nijolė Šilerienė.

7 klasė

1 vieta. Vismantė Čereškaitė, Panevėžio Šaltinio pagrindinė mokykla, mokytoja Dalia Vašėtienė.

2 vieta. Modestas Matusevičius, Šakių rajono Kriūkų vidurinė mokykla, mokytoja Lilija Liutvinienė.

3 vieta. Viktor Vostrikov, Šilutės Pamario pagrindinė mokykla, mokytoja Elvita Andriulionienė.

8 klasė

1 vieta. Gabija Lukoševičiūtė, Kauno Šv. Mato vidurinė mokykla, mokytoja Ingrida Straleckienė.

2 vieta. Debora Raščiūtė, Panevėžio 5-oji gimnazija, mokytoja Lina Šešetienė.

3 vieta. Jurinta Urbanavičiūtė, Kaišiadorių rajono Mūro Strėvininkų pagrindinė mokykla, mokytoja Asta Beliukevičiūtė.

9 klasė

1 vieta. Milda Jundulaitė, Vilniaus licėjus, mokytoja Rima Mackevičienė.

2 vieta. Reda Vaisėtaitė, Trakų r. Rūdiškių gimnazija, mokytoja Vita Patinskienė.

3 vieta. Adelė Stankevičiūtė, Vilniaus Žirmūnų gimnazija, mokytoja Laima Laurinavičiūtė.

10 klasė

1 vieta. Monika Kudlinskaitė, Kauno Jono Jablonskio gimnazija, mokytoja Viltautė Kazlauskienė.

2 vieta. Daiva Valiūnaitė, Pasvalio rajono Pumpėnų vidurinė mokykla, mokytoja Laima Noreikienė

3 vieta. Magdalena Protaitė, Kauno Nemuno vidurinė mokykla, mokytoja Gintarė Bersėnienė.

 

Sparnuotu žodžiu apie žodį...

Nuo pirmo iki paskutinio eilėraščio Jurgis Baltrušaitis buvo poetas mąstytojas, rūsčiai susikaupęs ties amžinybės gelmėmis ir abejingas dienos triukšmui, skeliąs eilėraščius iš skausmingos ir kietos refleksijos. Lyrikas be šypsenos, be judraus nuotaikų šokio, atšiaurus ir monotoniškas kaip šiaurės granitas. [...] Sugėręs žmogaus kančias, troškimus ir abejones, poetinis žodis darosi platesnis ir daugiareikšmingesnis už savo filosofinius pagrindus.

Vytautas Kubilius apie Jurgio Baltrušaičio žodį


Daugiau...

Organizatoriai

Draugai