Simboliška, kad šeštasis nacionalinis moksleivių konkursas „Švari kalba – švari galva“ prasideda būtent šiandien, juk savaitgalį, kovo 16-ąją, buvo minima knygnešio diena. Visus konkurso dalyvius, o ypač jo iniciatorius, drąsiai galima pavadinti savotiškais XXI amžiaus knygnešiais, kurie neša lietuvišką žodį ir raidę į klaidžias šiuolaikinių technologijų erdves. Nardant virtualaus pasaulio gelmėse, rašant trumpąsias žinutes ar elektroninius laiškus, susigundyti vietoj taisyklingos lietuvių kalbos vartoti įvairius trumpinius, darinius, pamiršti gimtuosius rašybos principus – išties nesunku. O tai kelia rimtą grėsmę lietuvių kalbai, jos išlikimui.

Informacines technologijas, be kurių neįsivaizduojamas šiuolaikinių jaunuolių gyvenimas, ir lietuviškumą susiejančiame konkurse pademonstruoti savo lietuvių kalbos žinių ir gebėjimo jas pritaikyti kasdienybėje kviečiami tie, kurių kalbos vartojimo įgūdžiai dar tik formuojasi, – Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų 6–10 klasių moksleiviai. Norintys dalyvauti konkurse turi nuo kovo 18 iki balandžio 5 dienos registruotis interneto svetainėje www.lituanika.lt.

Šių metų konkurso šūkis – „Dalyvauja visi!“ Kviečiame pedagogus paskatinti dalyvauti VISUS mokinius, ne tik gabiausius ir perspektyviausius. Juk dalyvavimas – įdomiausia bet kokių varžybų dalis, leidžianti vėliau visai klasei pasidalinti pastebėjimais, padiskutuoti, pasiginčyti. Praėjusiais metais ištisas klases konkurse dalyvauti sukvietę pedagogai vienbalsiai tvirtino – tai suvienija. Be to, visiems kartu gilinti savo žinias kur kas smagiau ir paprasčiau. 

Ir šiais metais konkursas vyks dviem etapais. I etapo konkursines lietuvių kalbos užduotis moksleiviai atliks balandžio 15–19 dienomis. Tai jie darys savo mokyklų kompiuterių klasėse nuo 9 val. ryto iki 17 val. vakaro. Iš anksto neužsiregistravę moksleiviai konkurse dalyvauti negalės. Iš I etapo į II pateks po dvidešimt kiekvienos klasės geriausių dalyvių – šeštokų, septintokų, aštuntokų, devintokų ir dešimtokų.  II etapo varžybas, kurios vyks Vilniuje, planuojama rengti gegužės pradžioje Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse. Tą pačią dieną specialios šventės metu bus pagerbti ir apdovanoti konkurso nugalėtojai ir jų mokytojai. Vieta ir laikas, kur viskas vyks, bus patikslinti ir visa reikalinga informacija paskelbta balandžio mėnesį konkurso svetainėje www.lituanika.lt. Teisingiausiai visas užduotis atlikęs kiekvienos klasių grupės moksleivis taps nugalėtoju. Jei tokių bus ne vienas, laimės tas, kuris visas užduotis be priekaištų atliks greičiausiai.

Prieš šešerius metus bendrovės „Tilde IT“ iniciatyva, subūrus verslo ir valstybinių institucijų pastangas, buvo surengtas pirmasis moksleivių konkursas „Švari kalba – švari galva“. Jame dalyvavo per 2,5 tūkstančio 7–9 klasių moksleivių iš visos Lietuvos. 2009-aisiais vykusiame konkurse savo jėgas išbandė jau per 3 tūkstančius 7–9 klasių moksleivių. 2010 metais konkurse dalyvavo daugiau nei 8 tūkstančiai 6–10 klasių moksleivių iš visos Lietuvos, 2011 ir 2012 metais daugiau nei 8,5 tūkstančio moksleivių.

Konkurso informaciniai partneriai – nacionalinis transliuotojas LRT ir televizija bei naujienų portalas lrytas.lt.

Daugiau informacijos:

Inga Balčiūnienė

mob. +370 6 50 82665

tel. +370 5 2740373

el. p. konkursas@lituanika.lt

 

 

Sparnuotu žodžiu apie žodį...

[...] išvis bjaurios ir aitrios žmogystos, išsižadėjusios savo prigimto liežuvio.

Vincas Kudirka


Daugiau...

Organizatoriai

Draugai